Kinofilmové fotoaparáty a analogová klasika

Kinofilmové fotoaparáty a analogová klasika

Analogové fotoaparáty zažívají v současné době velký boom. A to i přesto, že digitální fotografie je stále na vzestupu vzhledem ke své snadné dostupnosti. Vždyť i dnešní mobilní telefony dokážou už s fotografií udělat doslova divy a během pár vteřin je můžete sdílet s člověkem na druhém konci zeměkoule. Tento fakt však naštěstí nemá vliv na to, že focení na klasický filmový materiál je stále zábavná disciplína, která vás krásně „zpomalí“ v dnešním uspěchaném světě. V tomto článku se budeme věnovat především jejich rozdělení a vysvětlení toho, jaké analogové fotoaparáty na film existují a jak se v nich vyznat.

Banner

Co je to vlastně analogový fotoaparát? Úplně jednoduše by se dal definovat jako fotoaparát, prostřednictvím kterého zaznamenáváme snímky na fotografický film, který se následně musí chemickou cestou vyvolávat. Na trhu jich najdeme nepřeberné množství a liší se především druhem filmu, na který lze daným fotoaparátem fotit. Věnovat se budeme především nejrozšířenějším kinofilmovým fotoaparátům a zmíníme i další analogovou klasiku, která je i v dnešním digitální době stále oblíbená.

Řazení kinofilmových aparátů dle druhu a použití

Jednorázové fotoaparáty na kinofilm

První skupinou jsou, jak už název napovídá, jednorázové kinofilmové fotoaparáty. Ty našly své příznivce především mezi lidmi, kteří s analogovou fotografií začínají a teprve zjišťují, zda je pro ně tento druh focení to pravé. Své uplatnění našly mimo jiné také na svatbách či dalších akcích podobného rázu.  

Na trhu vyrábí jednorázové fotoaparáty hned několik známých značek jako je Fujifilm, Kodak, Ilford nebo AgfaPhoto. Liší se od sebe především vloženým filmem, který může být barevný nebo černobílý, počtem snímků a citlivostí ISO. Každá značka má navíc své specifické podání barev na snímku. Například filmy FujiFilm spíše zdůrazňují studené odstíny snímané reality, které působí uklidňujícím dojmem. Naproti tomu Kodaky mívají trochu teplejší tóny. Černobílé filmy se pak mohou lišit tonalitou, kontrastem a zrnitostí.

Mezi jednorázovými foťáky najdeme dokonce i modely vhodné pod vodu. Díky voděodolnosti se s nimi dostanete až několik metrů pod hladinu a perfektně se tak hodí pro plavání, šnorchlování nebo surfování.

Někdo může namítat, že tato jednorázová varianta není příliš ekologická. Nicméně optika i těla těchto fotoaparátů jsou vyrobena z recyklovatelného plastu, a proto jejich jednorázové použití nezatěžuje životní prostředí.

Fotoaparáty na kinofilm pro vícenásobné použití

S těmito fotoaparáty se zajisté už setkal každý. Až už v dětství, kde takový klasický fotoaparát na kinofilm byl téměř v každé rodině nebo klidně i v dnešní době, kdy je analogová fotografie opět na vzestupu. Pokud po něm zatoužíte i vy, nejprve se poptejte svého okolí, zda se někomu neválí na půdě, případně vyražte na bleší trh, kde ho seženete za pár korun. Při pořizování nového aparátu je jen na vás, jakého výrobce preferujete, jaký vzhled a jaká barva se vám nejvíce líbí. Po technické a funkční stránce jsou totiž tyto fotoaparáty téměř totožné. Rozdíly mezi výslednými snímky dělají především různé filmy.

Zrcadlovky

Skupinou analogových fotoaparátů, které se už jen tak nevidí, jsou zrcadlovky. Mnozí znají pojem zrcadlovka především z digitálního světa fotografie, nicméně i v tom analogovém hrají významnou roli.  Existují jak jednooké zrcadlovky (SLR, neboli Single Lens Reflex), tak dvouoké zrcadlovky (TLR, neboli Twin Lens Reflex).

Jednooké fungují na principu sklopného zrcátka, které promítá do hledáčku reálný obraz z objektivu. Možná už jste zaslechly názvy Zenit nebo Praktica, které byly rozšířené především u nás. Nicméně tyto staré zrcadlovky vyráběl i Nikon a Canon.  

Dvouoké zrcadlovky mají hledáček, do kterého se díváte seshora. Mají dva objektivy, z nichž jeden promítá obraz do hledáčku a druhý slouží k expozici. Určitě budete znát československý Flexaret, nebo německý Rolleiflex.

Experimentální fotoaparáty

Pod skupinu s názvem experimentální jsme zařadili Lomografii. Lomografie není disciplína pro každého a její originalitu ocení především skuteční fanoušci analogové fotografie. Jedná se o označení pro fotografování kompaktním fotoaparátem LOMO LC-A, který vyráběla ruská firma Leningradskoje Optiko-Mechaničeskoje Objediněnije (proto zkratka LOMO).

LOMO fotografie jsou charakteristické svými neobvyklými kompozicemi, rozostřenými záběry, vypálenými barvami a typickou saturací. Ne příliš dokonalá kvalita těchto fotografií jim dodává jedinečnost.

LOMO LC-A se stal na začátku 90. let legendou a oblíbilo si ho velké množství lidí. Proto se později začaly vyrábět nové verze staré značky. Často jsou tyto foťáky vyrobené z plastu a některé mají až roztomilý dětský design.

Speciální fotoaparáty

Na závěr vám představíme perličku. Víte, jak dostanete 72 snímků na film se 36 políčky? Jednoduše s polorámovým filmovým fotoaparátem Kodak EKTAR H35 Half Frame Film. Tento přístroj vám nabízí netradiční způsob, jak se kreativně „vyblbnout“ a pořídit tak neotřelé snímky, které mohou vyprávět příběh prostřednictvím dvou po sobě jdoucích snímků.

Styl focení těchto snímků je opačný, než na jaký jste zvyklí. Namísto získání fotografie orientované na šířku při fotografování vodorovně vyrobí fotoaparát fotografii s orientací na výšku, protože používá polovinu rámečku 35mm filmu. Pokud chcete získat fotografii s orientací na šířku, musíte fotoaparát držet v orientaci na výšku. Možná se vám z toho trochu zamotá hlava, ale výsledek bude stát jistě za to.

Zdroj fotografií: Kodak.com, Microsites.lomography.com, Freepik.com, Pinterest.com

Sdílet na:

Komentáře ke článku (0)

Ke článku se nevztahují žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ochrana proti robotům, jaký je rok?

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie