Podcasty

O projektu 

Oficiální podcast českého Fujifilmu. Moderátor a především také hrdý X-Photographer, David Gaberle, si zve zajímavé lidi z prostředí české fotografie. David si k sobě zve hosty, které buď velmi blízce zná nebo alespoň delší dobu sleduje jejich tvorbu. Výsledkem je díky tomu odlehčená konverzace, která jde do hloubky.

Tereza Zelenková

Fotografka Tereza Zelenková žila 10 let v Londýně a před třemi lety se vrátila do Prahy. Nyní vydává knihu The Essential Solitude a v podcastu s Davidem Gaberlem se baví nejenom o tom, co znamená samota, ale i jak ji ovlivnil návrat do České republiky, jaké chystá další projekty nebo proč ji kolikrát zaujmou amatérské fotografie víc než cizí umělecká tvorba. Foto: Gabby Laurent

Roman Franc

Roman Franc je fotograf z Brna, který se převážně věnuje černobílé portrétní fotografii. Proč fotil Dalajlámu na pánských záchodech, proč hledá v lidech opravdovost nebo proč prodával fotky na blešáku v New Yorku se dozvíte v zářijovém podcastu X-Talk.

Jiří Růžek

X-Photographer Jiří Růžek nejčastěji bývá uváděn jako autor černobílých aktů. Přibližně od roku 2006 jsou jeho fotografie publikovány v českých i zahraničních tištěných nebo internetových médiích a jeho fotografie jsou součástí soukromých sbírek v různých zemích světa. Svou tvorbu představil rovněž již ve 12 knižních publikacích. Jeho kurzy, které pořádá mimo ČR i v dalších zemích Evropy, navštěvují ročně stovky fotografů z celého světa. Jak se k fotografii dostal, proč sám sebe popisuje jako autora intimních portrétů nebo jakým způsobem spolupracuje s modelkami se dozvíte v 10. díle podcastu X-Talk.

Štěpán Černý

Štěpán fotí hlavně sport, a to konkrétně fotbal a MMA. Jeho fotky dobře znáte, pokud sledujete českou fotbalovou scénu. Pracuje totiž jako oficiální fotograf České fotbalové reprezentace. Ve svém portfoliu má ale taky portrét, svatby a lifestyle, protože ho baví různorodost. V našem podcastu prozrazuje, jak se k fotbalové reprezentaci dostal a jak se tak rychlý a dynamický sport vůbec fotí.

Libuše Jarcovjáková

Libuše Jarcovjáková je zásadní osobností české fotografie. Její fotografie jsou intimně protnuty s jejím životem, který si pro sebe zpracovává od druhé poloviny 70. let. Na české poměry byla její tvorba nadčasová, což je i jeden z důvodů proč se Libuši Jarcovjákové dostává zasloužené pozornosti až v posledních letech. Co pro ni fotografie znamená, z jakých důvodů až teď důsledně zpracovává vlastní archív, proč ani dnes neodolá si vyfotit autoportrét v zrcadle na toaletách nebo jakým směrem se její tvorba nyní ubírá se dozvíte v podcastu s Davidem Gaberlem.

Marie Bartošová

Spolu s focením bylo pro Marii jídlo vždy velkým koníčkem. Obě vášně se jí podařilo propojit a dnes se fotografování jídla věnuje naplno. Marie se podílela na několika úspěšných kuchařkách. Její fotografie většinou obsahují živé barvy a výraznou práci s kontrasty. Hodně lidí by také nejspíš překvapilo, že fotografie jídla nejsou nijak přehnaně upravovány. Marie se snaží používat hlavně denní světlo a zachycovat jídlo opravdu takové, jaké je. Má za to, že jsou to právě ty drobné vizuální nedostatky, které dotváří "chutnost" pokrmu. Mimojiné patří mezi X-Photographers a fotí na Fujifilm X-Pro2 a GFX 50S.

Oto Sládek

Oto Sládek se soustředí na fotografii založené na vizuální jednoduchosti. V podcastu se mimo jiné dozvíte, kteří malíři ho inspirují, jakým způsobem pracuje, proč se vyhýbá přílišné snaze napodobovat jiné fotografy a proč mu je blízká práce s tvary a linkami. Jeho fotografie se zároveň vyznačují výraznou barevností. Vlastní snímky nazývá Oto "poetickým minimalismem".

Igor Zacharov

Igor je fotograf a režisér s Ukrajinskými kořeny. Vedle komerční fotografické a režisérské práce se vydal na cestu hledání vlastního výrazu v osobní tvorbě. Než se propracoval k fotografování vlastního okolí, hledal několik let motivy pro své fotografie na zahraničních cestách. I díky meditaci nyní hledá rovnováhu mezi osobní interpretací a zachycováním každodenní reality. Nedávno si Igor otevřel i vlastní fotoknihkupectví @grainphotobooks, kde je možné si koupit umělecké fotoknihy zahraničních i českých autorů.

Radek Kalhous

První fotky pořídil již ve 12 letech a od té doby foťák nedal z ruky. Dnes se profesionálně a velmi úspěšně věnuje téměř všem fotografickým disciplínám. Mezi jeho nejznámější série fotografií patří například NUDA v ZOO, otužilci nebo snímky z dostihových závodů. Pravidelně bývá navíc oceňován v několika kategoriích Czech Press Photo.

Marek Jelínek

Markova největší vášeň v životě je cestování. Na koloběžce projel nejeden světadíl. Po Jižní Americe a Asii najezdil téměř 15 000 km. Jeho poslední dobrodružství ho zavedlo také do Afriky. Začal v JAR a projel 6 státu než ho nekompromisně zastavila pandemie. Nejen o těchto zážitcích vypráví Marek v našem novém podcastu!


Petr Kleiner

Sílu dokumentární fotografie mu ukázali Jindřich Štreit a Markéta Luskačová, kteří měli na Petrovu tvorbu zásadní vliv. Příležitost nahlédnout těmto dvěma pod ruce ho přiměla si uvědomit, co ho doopravdy baví. Kromě dokumentární fotky je jeho doménou také podvodní fotografie. Je držitelem titulu AFIAP a řady mezinárodních ocenění. V soutěži Czech Press Photo získal celkem čtyři ceny.


KHIRIA - Eliška Fischerová

Eliška je mladá usměvavá holka s fotoaparátem, která miluje svatby a cestování. Fotografování spojené s pozitivní atmosférou obřadů ji obohacuje a baví! Společně jsme zabrousili do témat spojené s krizí posledního roku. Jak ji tato událost zasáhla do života a ovlivnila její tvorbu?

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie