Podcasty

O projektu 

Oficiální podcast českého Fujifilmu. Moderátor a především také hrdý X-Photographer, David Gaberle, si zve zajímavé lidi z prostředí české fotografie. David si k sobě zve hosty, které buď velmi blízce zná nebo alespoň delší dobu sleduje jejich tvorbu. Výsledkem je díky tomu odlehčená konverzace, která jde do hloubky.

Josef Moucha

12.10.2022

Josef Moucha patří mezi zásadní jména české fotografie. Kromě focení se věnuje i psaní, kurátorství a výuce na Institutu tvůrčí fotografie. V podcastu se bavíme nejen o vlivu prostředí na vnímání nebo o tom, co dělá fotografii zajímavou. Josef vypráví i o tom, proč dneska míň stopuje nebo třeba v čem mu přijde dnešní generace fotografů jiná.

David Gaberle

5.10.2022

Tentokrát se mikrofon v našem podcastu X-Talk obrátil na Davida Gaberleho. Jan Majer, jeden z majitelů webu psychologie.cz, v našem podcastu pokládal Davidovi otázky o workshopu, který společené pořádají. Dostalo se i na téma psychologie vnímání, potenciálu focení jako terapeutické aktivity nebo polemiky nad tím, v čem je fotografie narozdíl od ostatních výrazových médií jedičná.

 

Tomáš Pospěch

28.9.2022

Tomáš Pospěch má velmi široký profesní záběr. Věnuje se fotografii a kurátorství, v jeho nakladatelství Positif vydává fotografické knihy, vyučuje fotografii na Institutu Tvůrčí Fotografie v Opavě a zároveň se zabývá historií a teorii umění. Jakým projektům se věnuje nyní, jak o fotografii uvažuje a proč se mu nyní nepovedlo nafotit krávy stejně jako šly nafotit za komunismu, se dozvíte v podcastu.

 

Jakub Cejpek

21.9.2022

Dalším z Fujifilm X-Photographers je v našem podcastu Jakub Cejpek. Kuba se věnuje horským expedicím, pořádá průvodcovské výpravy a fotí zakázky převážně z oblasti nemovitostí a outdoorového oblečení. Jak k fotografii v horách přistupuje, jak kloubí profesní život s rodinou a třemi dětmi, a do kterých hor vyráží nejraději, se dozvíte v podcastu.

 

Adéla Janíčková

14.9.2022

Hostem podcastu je tentokrát Adéla Janíčková - nezávislá kurátorka, historička umění a publicistka. Bavíme se nejen o jejím posledním kurátorském projektu fotografické výstavy Markéty Othové v Národní Galerii, ale i jakým způsobem Národní Galerie pracuje s fotografií, co vnímá Adéla jako důležitou část české kultury 60. a 70. let nebo jak Američané vnímají české umění z období komunismu.

 

Dan Vojtěch

7.9.2022

Dan Vojtěch se narodil v roce 1986. Studoval reklamní fotografii na Univerzitě Tomáše Bati a jeho první zakázky byly ze skateboardingové magazínu Board a BMX magazínu Dirt Biker. Později se k tomu přidaly zakázky pro Maxim, Red Bull, Nikon a spousty dalších. Je oficiálním fotografem Red Bullu a přestože sídlí v Praze, kde má i vlastní studio, tak mnoho času tráví na cestách a focením po celém světě.

 

Idea

3.2.2022

Idea je raper, hudební producent, vlastník sošky Anděl, majitel hudebního vydavatelství TyNikdy a módní značky Rap. Proč poslouchá Ivana Mládka, proč je posedlý lidskými hlasy a proč může v umělecké tvorbě být handicap výhodou se dozvíte v podcastu.

 

Adam Parma

21.1.2022

Adam Parma je režisér, hudebník, překladatel a dramaturg. Pro Českou televizi vytvořil například animované zpracování Komenského Labyrintu světa a ráje srdce. V podcastu si povídáme o vztahu mezi vizuálním a hudebním uměním, českém jazyce, psychologii i dalších projektech, které momentálně Adam připravuje.

 

Milan Nedvěd

3.1.2022

Milan Nedvěd je grafický designer, který se věnuje fotografickým knihám. Proč se zaměřuje na typografii, které knihy ho zaujaly nebo jak vůbec vzniká návrh fotografických publikací se dozvíte v podcastu.
Více informací o Milanově práci najdete na www.milann.info.

Luboš Rezler

Prosinec 2021

Luboš Rezler se živí jako reklamní režisér. Zároveň se věnuje autorské tvorbě například v podobě surreálního portrétu Faunafilm nebo krátkého dokumentu Aquanaut. Mezi jeho další projekty patří i hudební videoklipy pro hudebníky jako jsou Idea, Viktor Sheen nebo Martin Matys. Jakým způsobem balancuje mezi organickou hravostí a technickou precizností, proč volí různé formáty nebo pracuje s barevným i černobílým obrazem se dozvíte v prosincovém podcastu X-Talk.

 

Lukáš Dvořák

Listopad 2021

Lukáš Dvořák díky jeho práci módního a uměleckého fotografa procestoval svět a fotografoval pro většinu známých magazínů jako je třeba Vogue nebo Harpers Bazaar. Jeho umělecké fotografie jsou vystavovány v galeriích po celém světě. V podcastu X-Talk mluví o tom, jak se dostal k fotografii, jaké fotky dělá ve volném čase, proč fotí na GFX a co je obsahem jeho nové knihy “13”.

 

Julie Žáčková

Říjen 2021

Producentka a zakladatelka první české a slovenské kameramanské agentury Julie Žáčková mluví o svém filmu Okupace, budoucích projektech, stavu české kinematografie a seskupení Girls in Film v podcastu X-Talk s Davidem Gaberlem.

 

Tereza Zelenková

Říjen 2021

Fotografka Tereza Zelenková žila 10 let v Londýně a před třemi lety se vrátila do Prahy. Nyní vydává knihu The Essential Solitude a v podcastu s Davidem Gaberlem se baví nejenom o tom, co znamená samota, ale i jak ji ovlivnil návrat do České republiky, jaké chystá další projekty nebo proč ji kolikrát zaujmou amatérské fotografie víc než cizí umělecká tvorba. Foto: Gabby Laurent

 

Roman Franc

Září 2021

Roman Franc je fotograf z Brna, který se převážně věnuje černobílé portrétní fotografii. Proč fotil Dalajlámu na pánských záchodech, proč hledá v lidech opravdovost nebo proč prodával fotky na blešáku v New Yorku se dozvíte v zářijovém podcastu X-Talk.

 

Jiří Růžek

Srpen 2021

X-Photographer Jiří Růžek nejčastěji bývá uváděn jako autor černobílých aktů. Přibližně od roku 2006 jsou jeho fotografie publikovány v českých i zahraničních tištěných nebo internetových médiích a jeho fotografie jsou součástí soukromých sbírek v různých zemích světa. Svou tvorbu představil rovněž již ve 12 knižních publikacích. Jeho kurzy, které pořádá mimo ČR i v dalších zemích Evropy, navštěvují ročně stovky fotografů z celého světa. Jak se k fotografii dostal, proč sám sebe popisuje jako autora intimních portrétů nebo jakým způsobem spolupracuje s modelkami se dozvíte v 10. díle podcastu X-Talk.

 

Štěpán Černý

Srpen 2021

Štěpán fotí hlavně sport, a to konkrétně fotbal a MMA. Jeho fotky dobře znáte, pokud sledujete českou fotbalovou scénu. Pracuje totiž jako oficiální fotograf České fotbalové reprezentace. Ve svém portfoliu má ale taky portrét, svatby a lifestyle, protože ho baví různorodost. V našem podcastu prozrazuje, jak se k fotbalové reprezentaci dostal a jak se tak rychlý a dynamický sport vůbec fotí.

 

Libuše Jarcovjáková

Červenec 2021

Libuše Jarcovjáková je zásadní osobností české fotografie. Její fotografie jsou intimně protnuty s jejím životem, který si pro sebe zpracovává od druhé poloviny 70. let. Na české poměry byla její tvorba nadčasová, což je i jeden z důvodů proč se Libuši Jarcovjákové dostává zasloužené pozornosti až v posledních letech. Co pro ni fotografie znamená, z jakých důvodů až teď důsledně zpracovává vlastní archív, proč ani dnes neodolá si vyfotit autoportrét v zrcadle na toaletách nebo jakým směrem se její tvorba nyní ubírá se dozvíte v podcastu s Davidem Gaberlem.

 

Marie Bartošová

Červen 2021

Spolu s focením bylo pro Marii jídlo vždy velkým koníčkem. Obě vášně se jí podařilo propojit a dnes se fotografování jídla věnuje naplno. Marie se podílela na několika úspěšných kuchařkách. Její fotografie většinou obsahují živé barvy a výraznou práci s kontrasty. Hodně lidí by také nejspíš překvapilo, že fotografie jídla nejsou nijak přehnaně upravovány. Marie se snaží používat hlavně denní světlo a zachycovat jídlo opravdu takové, jaké je. Má za to, že jsou to právě ty drobné vizuální nedostatky, které dotváří "chutnost" pokrmu. Mimojiné patří mezi X-Photographers a fotí na Fujifilm X-Pro2 a GFX 50S.

 

Oto Sládek

Červen 2021

Oto Sládek se soustředí na fotografii založené na vizuální jednoduchosti. V podcastu se mimo jiné dozvíte, kteří malíři ho inspirují, jakým způsobem pracuje, proč se vyhýbá přílišné snaze napodobovat jiné fotografy a proč mu je blízká práce s tvary a linkami. Jeho fotografie se zároveň vyznačují výraznou barevností. Vlastní snímky nazývá Oto "poetickým minimalismem".

 

Igor Zacharov

Květen 2021

Igor je fotograf a režisér s Ukrajinskými kořeny. Vedle komerční fotografické a režisérské práce se vydal na cestu hledání vlastního výrazu v osobní tvorbě. Než se propracoval k fotografování vlastního okolí, hledal několik let motivy pro své fotografie na zahraničních cestách. I díky meditaci nyní hledá rovnováhu mezi osobní interpretací a zachycováním každodenní reality. Nedávno si Igor otevřel i vlastní fotoknihkupectví @grainphotobooks, kde je možné si koupit umělecké fotoknihy zahraničních i českých autorů.

 

Radek Kalhous

Květen 2021

První fotky pořídil již ve 12 letech a od té doby foťák nedal z ruky. Dnes se profesionálně a velmi úspěšně věnuje téměř všem fotografickým disciplínám. Mezi jeho nejznámější série fotografií patří například NUDA v ZOO, otužilci nebo snímky z dostihových závodů. Pravidelně bývá navíc oceňován v několika kategoriích Czech Press Photo.

 

Marek Jelínek

Květen 2021

Markova největší vášeň v životě je cestování. Na koloběžce projel nejeden světadíl. Po Jižní Americe a Asii najezdil téměř 15 000 km. Jeho poslední dobrodružství ho zavedlo také do Afriky. Začal v JAR a projel 6 státu než ho nekompromisně zastavila pandemie. Nejen o těchto zážitcích vypráví Marek v našem novém podcastu!


Petr Kleiner

Listopad 2020

Sílu dokumentární fotografie mu ukázali Jindřich Štreit a Markéta Luskačová, kteří měli na Petrovu tvorbu zásadní vliv. Příležitost nahlédnout těmto dvěma pod ruce ho přiměla si uvědomit, co ho doopravdy baví. Kromě dokumentární fotky je jeho doménou také podvodní fotografie. Je držitelem titulu AFIAP a řady mezinárodních ocenění. V soutěži Czech Press Photo získal celkem čtyři ceny.


KHIRIA - Eliška Fischerová

Říjen 2020

Eliška je mladá usměvavá holka s fotoaparátem, která miluje svatby a cestování. Fotografování spojené s pozitivní atmosférou obřadů ji obohacuje a baví! Společně jsme zabrousili do témat spojené s krizí posledního roku. Jak ji tato událost zasáhla do života a ovlivnila její tvorbu?

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie