Fotoaparáty Instax - #3 Odstranění možných potíží

Fotoaparáty Instax - #3 Odstranění možných potíží

Nic nezkazí radost víc, než když nastane ten pravý okamžik, který chcete zachytit svým Instaxem, a ono se to nepodaří. Fotoaparát se nezapne, bliká, fotka nevyjede, prostě nic. A kouzlo okamžiku je ta tam. V hlavě vám běží milion otázek, co se mohlo stát, že přístroj nefunguje, přestože včera byl ještě naprosto v pořádku. Pojďme se podívat na nejčastější potíže a problémy a zjistěte, jak se jich co nejrychleji zbavit, abyste mohli pokračovat v zábavě.

99% potíží je způsobeno špatnými bateriemi. Do analogových fotoaparátů Instax by se měly používat výhradně baterie AA (LR6) s označením High Energy případně s ikonkou fotoaparátu na jejich obalu.

Přestože počet reklamací instantních fotoaparátů Instax je opravdu velice nízký, občas se může stát, že právě váš přístroj selže a to navíc v okamžiku, kdy to nejméně potřebujete. Máme však pro vás dobrou zprávu. Z našich zkušeností je 99% problémů způsobeno bateriemi. Konkrétně bateriemi nevhodnými do fotoaparátů Instax. Jakmile je vyměníte za ty správné, problém se vyřeší a vy můžete vesele fotit dál. V následujících řádcích se dočtete o dalších nejrůznějších problémech a potížích, které mohou nastat jak u analogových, tak u hybridních fotoaparátů Instax.

1. Fotoaparát nelze zapnout

Jedna z nejčastějších příčin je, že fotoaparát nelze zapnout. V případě analogových fotoaparátů jsou obvykle na vině vybité baterie. Pokud jste do přístroje vložili baterie nové a přesto fotoaparát nelze zapnout, ověřte si, zda jste použili kvalitní baterie určené pro fotoaparáty. Pro fotoaparáty Instax by se měly používat výhradně baterie AA (LR6) s označením High Energy případně s ikonkou fotoaparátu na jejich obalu. Z našich zkušeností doporučujeme baterie Varta nebo Duracel, které jsou k dostání i na našem e-shopu. U hybridních fotoaparátů problém hledejte rovněž v baterii, která může být vybitá, a proto je nutné fotoaparát nabít.

2. Fotoaparát se během používání vypíná

Problém bude nejpravděpodobněji opět v baterii/ bateriích. Proto vyměňte baterie nebo dejte baterii nabít.

3. Baterie se rychle vybíjí

Pokud fotoaparát používáte ve velmi chladném prostředí, baterie se vybíjí/vybíjejí velice rychle. Před fotografováním vždy uchovávejte fotoaparát v teple.

4. Po stisknutí spouště snímek nevyjede

Opět bude nejspíše problém v bateriích/ baterii, jejichž/ jejíž energie nestačí pro vyjetí snímku z fotoaparátu.

Snímek nikdy nevytahujte násilím. Mohlo by dojít k poškození přístroje.

5. Snímek se při vyjíždění zasekne

Snímek nikdy nevytahujte násilím. Mohlo by dojít k poškození přístroje. Zkuste baterie/ baterii vyjmout a znovu vložit, případně vyměňte baterie za nové/ baterii nabijte. To by mělo pomoci k vyjetí celého snímku.

6. Hybridní fotoaparát Instax se nezačne nabíjet

Ujistěte se, že zástrčka napájecího USB adaptéru je řádně zasunuta do elektrické zásuvky. Během nabíjení také nezapomeňte fotoaparát vypnout. Pokud je zapnutý, nebude se nabíjet.

7. Nabíjení hybridního fotoaparátu Instax trvá příliš dlouho

Svoji roli zde opět může hrát nízká teplota, při které se fotoaparát nabíjí pomaleji.

8. Kontrolka rychle bliká

To znamená, že došlo k chybě fotoaparátu. Opět zkontrolujte Baterie/ baterii.

9. Když stisknu tlačítko spouště, nemohu fotografovat

Pokud se vám toto stane, ověřte si:

  • zda je fotoaparát zapnutý,
  • zda je baterie dostatečně nabitá,
  • zda není vnitřní paměť nebo paměťová karta plná, případně vložte novou paměťovou kartu nebo vymažte nepotřebné snímky,
  • zda používáte paměťovou kartu naformátovanou tímto fotoaparátem,
  • zda je povrch kontaktů paměťové karty (zlatá část) čistý (otřete jej měkkým suchým hadříkem),
  • zda není paměťová karta poškozená. Zkuste vložit novou paměťovou kartu.

10. Fotoaparát nelze zaostřit

K fotografování objektů, na které se obtížně zaostřuje, použijte blokaci zaostření/ expozice.

11. Blesk se neodpaluje

Zkontrolujte, zda nebylo vybráno nastavení potlačeného odpálení blesku. Pokud ano, vyberte jiné nastavení než potlačené odpálení blesku a problém je vyřešen.  

12. Snímek je tmavý i přesto, že se blesk odpálil

Může to být způsobeno tím, že se nacházíte příliš daleko od fotografovaného objektu. Fotografujte pouze v zaostřovacím rozsahu blesku, který je 50 cm až 1,5 m. Zároveň držte fotoaparát tak, abyste nezakrývali blesk prsty.

13. Snímek je rozmazaný

Rozmazaný snímek může být ze dvou důvodů. Na objektivu ulpívají nečistoty, jako je například prach nebo otisky prstů. Stačí tedy objektiv očistit jemným hadříkem. Druhým důvodem může být nedodržení minimální zaostřovací vzdálenosti.

Ujistěte se, že používáte skutečně instantní film FUJIFILM „INSTAX“ . Jiné filmy nelze použít.

14. Filmovou kazetu nelze založit nebo se nezakládá hladce

Ujistěte se, že používáte skutečně instantní film FUJIFILM „INSTAX“. Jiné filmy nelze použít. Film vkládejte žlutou značkou na filmové kazetě ke žluté značce na těle fotoaparátu.

15. Film se nevykládá

Film může být uvnitř nesprávně zarovnán kvůli nárazům, jako jsou chvění fotoaparátu nebo jeho pád. Zkuste založit novou kazetu s filmem. Pokud se film zasekl, vypněte fotoaparát a znovu jej zapněte. Pokud potíže přetrvávají, vyjměte zaseknutý film a poté založte novou filmovou kazetu.

16. Snímky jsou po vytisknutí bílé

Je pravděpodobné, že došlo k otevření zadních dvířek fotoaparátu ještě před vyfocením všech snímků kazetě. To znamená, že snímky byly předčasně osvíceny. Obvykle však bývají osvícené první dva až tři snímky. Zbytek snímků je v pořádku.

17. Výtisk je nerovnoměrný

Z nejrůznějších filmů určitě znáte, že se s právě vyjetou fotkou třese, aby rychleji uschla a obrázek se vybarvil. U snímků Instax tomu tak není. Snímek se vyvolává pomocí chemie a naopak nadměrné mávání může způsobit rozpití obrázku nebo fleky na snímku. Proto doporučujeme právě vyjetým snímkem netřepat, neohýbat ho, neskládat ho a držet ho pouze za bílý rámeček. Nezakrývejte ani výstupní štěrbinu filmu při vyjíždění snímku.

Pokud si ani po pročtení tohoto článku a vyzkoušení všech možností stále nevíte rady, neváhejte nás kontaktovat. Případně využijte náš chat, který najdete vpravo dole na stránce. Rádi vám poradíme a pomůžeme.

Sdílet na:

Komentáře ke článku (0)

Ke článku se nevztahují žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ochrana proti robotům, jaký je rok?

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie