Filmy pro fotoaparáty Instax - #2 Péče, skladování a ochrana snímků

Filmy pro fotoaparáty Instax - #2 Péče, skladování a ochrana snímků

Připravili jsme pro vás další z řady edukačních článků o filmech a fotoaparátech Instax. V prvním článku jste si mohli přečíst, jaké existují velikosti a typy snímků, jaký je mezi mini rozdíl a jak si vybrat správnou velikost snímků přesně podle vašich potřeb. V tomto článku se dozvíte především, jak své snímky chránit a skladovat, abyste nepřišli o drahocenné vzpomínky.

Banner

Teplotní vlivy (vysoká teplota, vlhkost, mráz) 

Plánujete dovolenou v teplých krajích a chcete své zážitky zvěčnit na instantních fotografiích? Instax na vašich cestách bude jistě skvělým parťákem, ovšem vyvarujte se extrémním teplotám a přímému slunečnímu záření. Na zadní straně snímku ve spodní části je uložena chemie ve formě leptavé pasty, která slouží k vyvolání obrázku. Vystavíte-li film založený ve fotoaparátu nebo nevyvolaný film v krabičce příliš vysokým teplotám (např. v autě za sklem během letní dovolené), mohla by se leptavá pasta v jednotlivých snímcích „uvařit“ a celý film by byl zničený. V tom horším případě by mohla tato pasta vytéct a znečistit a znehodnotit fotoaparát. Proto film vždy uchovávejte na chladném (ne v mrazu) a ideálně tmavém místě. Pokud jste film měli na místě, kde panovala vysoká nebo naopak nízká teplota, nechte jej před použitím odstát v pokojové teplotě. Zabráníte tak možnému znehodnocení filmů či fotoaparátu.

Výrobcem uváděný teplotní rozsah, ve kterém lze fotoaparát a snímky používat, je +5 až +40 °C. Není tedy dobré fotit ve velkém horku, ale ani za mrazivého počasí. V příliš velké zimě může naopak leptavá pasta příliš ztuhnout a na základě toho nemusí správně proběhnout chemická reakce, tzn. nemusí dojít k vyvolání snímku. 

Tip! Pokud byste přeci jen rádi fotili i v zimě, doporučujeme zvolit některý z hybridních fotoaparátů, ze kterého si snímky můžete vyvolat až později doma v teple. Případně noste svůj Instax a nevyvolané snímky v kapse co nejvíce u těla.

Jestliže plánujete cestu do deštných pralesů nebo do jakékoli jiné destinace s vyšší vlhkostí, nezapomeňte filmy a přístroj řádně zaopatřit. Vlhkost na snímcích může ovlivnit jejich barevnost, v krabičce se fotky díky vlhkosti mohou k sobě vzájemně přilepit a poškodit. Proto vždy svůj přístroj zabalte do brašny a jako podporu používejte vysoušecí pytlíky.

TIP! Malé vysoušecí pytlíky můžete jednoduše koupit nebo si je nastřádejte např. z krabic od bot.

Vyvolané snímky pak nezapomeňte uchovávat na chladném (ne v mrazu) a suchém místě a chraňte je i před přímým slunečním světlem (UV zářením). Fotky bezprostředně po jejich vyvolání je vhodné uschovat např. v plechové krabičce. Dobře však poslouží i papírová krabička od filmu případně prázdná kazeta od snímků.

Letištní kontroly a cestování z filmem

Cestujete na dovolenou letadlem? Věnujte zvýšenou pozornost při balení vašich instantních filmů a fotoaparátu s filmem uvnitř přístroje. Na každém letišti vás před nástupem do letadla čeká letištní kontrola a vaše odbavované zavazadlo prochází skenováním. A právě tento rentgen může poškodit jak nepoužité filmy, tak hotové fotografie. Je to proto, že určité citlivosti filmu (ISO 800 nebo vyšší) jsou zvláště náchylné na poškození rentgenem. Může se tak jednoduše stát, že vaše obrázky budou po působení rentgenu zamlžené, zkreslené a obecně ve špatné kvalitě. (To však neplatí pro fotoaparáty, které neobsahují film. Na prázdné přístroje nemá letištní rentgen žádný vliv.)

Proto doporučujeme, abyste fotoaparát a filmy přepravovali vždy v příručním zavazadle. Na letišti pak požádejte o osobní kontrolu tohoto zavazadla. Z vlastních zkušeností víme, že to nebývá problém a letištní kontrola má vždy pochopení. (Další informace získáte na konkrétním letišti.)

TIP! Filmy a fotoaparát se založeným filmem zabalte do plastového průhledného pytlíku a mějte u něj vloženou kartičku s textem v několika jazycích, kde vysvětlujete, proč nechcete své snímky nechat rentgenovat.

Na co si dát ještě pozor!

  • Nepropichujte, netrhejte ani nestříhejte snímky.
  • Po vložení filmové kazety použijte film co nejdříve. (*Z našich zkušeností víme, že kazeta s filmem vydrží v přístroji i déle jak 6 měsíců.)
  • Přesvědčte se, že film používáte před uplynutím data spotřeby nebo minimální trvanlivosti. (*Na zakládě našich zkušeností víme, že film lze použít i po uplynutí data spotřeby, aniž bychom zaznamenali sníženou kvalitu snímků.)
  • Nepropichujte ani nestříhejte snímky, protože obsahují malé množství lepkavé pasty (vysoce alkalické). Nikdy nedovolte dětem ani zvířatům vkládat snímky do úst. Také dbejte na to, aby se pasta nedostala do kontaktu s pokožkou nebo oděvy.
  • V případě, že se pasta uvnitř filmu dostane do kontaktu s pokožkou nebo oděvem, okamžitě ji opláchněte velkým množstvím vody. Pokud se pasta dostane do kontaktu s očima nebo ústy, okamžitě opláchněte velkým množstvím vody a vyhledejte lékařskou pomoc. Pamatujte, že alkalická pasta uvnitř filmu zůstává aktivní přibližně 10 minut po vytištění snímku.
  • Neotvírejte dvířka filmu, dokud celý film nevypotřebujete. Pokud zadní dvířka otevřete, snímky exponují a zbělají. (*Rovněž ze zkušenosti víme, že zpravidla jsou osvícené první dva snímky. Zbytek filmu se dá dále použít.)
  • Nedofocený film ve fotoaparátu nelze vyměnit za jiný film, aniž byste ten první nepoškodili viz bod výše. (např. pokud se po prvních pěti vyfotografovaných snímcích rozhodnete, že chcete kazetu s barevným filmem vyměnit za černobílý film.) Tento postup nedoporučujeme!
  • Neodlupujte černou folii vzadu na snímku ani jinou část fotografie.
  • Stop waving! Ačkoli v některých filmech můžete vidět, jak herci divoce mávají s právě vyjetou fotografií, u snímků Instax to není potřeba. Jakmile váš snímek vyjede z fotoaparátu, šetřete si svoje zápěstí a užijte si zrod okamžité fotografie. 

Pokud budete mít jakýkoli dotaz, neváhejte nás kontaktovat nebo využijte náš chat, který najdete vpravo dole na stránce. Rádi vám poradíme.

*Námi uvedené zkušenosti jsou pouze informativního charakteru. Nemůžeme zaručit, že tomu tak bude i ve vašem případě. 

Sdílet na:

Komentáře ke článku (0)

Ke článku se nevztahují žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ochrana proti robotům, jaký je rok?

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie