Vánoční přání nemusí být jen na papíře

Ani ne za měsíc tu máme Vánoce. Proto jsem se v posledních dnech pustila do natáčení vánočního videa a u toho přemýšlela, jak ty letošní Vánoce budou vlastně vypadat. Strávíme vánoční svátky s rodinou a přáteli, nebo se letos budeme kvůli pandemii držet trochu v ústraní a místo návštěv dáme přednost procházkám v přírodě? Ať už vaše Vánoce budou vypadat jakkoli, mám pro vás „recept“, jak vytvořit neobvyklé vánoční přání.
Banner

Točím a točím a hlavou se mi honí tisíce myšlenek o letošních Vánocích. Ve chvíli, kdy se mi povede moji práci dovést do zdárného konce, mě napadne, že takové vánoční video by mohlo udělat radost i lidem, kteří nemohou být ve vánoční čas spolu, ať už je to z jakéhokoli důvodu. Navíc to není složité a není k tomu potřeba žádná speciální technika. A když jsem to z pohodlí domova zvládla já, navíc s tříletým prckem za zády, tak to určitě zvládnete i vy.

Nemusíte mít nutně ateliér

Začneme prostředím. Nemusíte mít nutně ateliér. Celé video je točené u mě doma v kuchyni na kuchyňské lince. Kouzlo tkví především ve světle, proto vám při natáčení dobře poslouží například dvě lampičky, které pomohou záběry nasvítit.

Není třeba žádná speciální technika

Další na řadě je technika. Jak už jsem zmínila výše, opravdu není třeba nic speciálního a věřím, že si vystačíte s věcmi, které máte doma. Pokud je hodně světla, krásné video dokáže v dnešní době zachytit i tablet nebo chytrý telefon. Toto video je točené na tablet, na který jsem si pomocí dvou vík od krabice, dřevěné lišty a lepicí pásky vytvořila jednoduchou konstrukci, abych mohla pořizovat záběry ze shora. Pokud bych tablet držela v rukách, záběry by byly rozechvělé, nestejnoměrné a navíc by tam nemohly figurovat moje ruce.:)

Fantazii se meze nekladou

Co bude obsahem videa, je především na vaší fantazii. Jako správní milovníci fotografií můžete použít instantní fotky s vašimi nejkrásnějšími vzpomínkami. Prarodiče jistě potěší fotky vnoučat a kámošku snímky s vašimi společnými zážitky. Nebo můžete prostřednictvím nich poslat i nějaký vzkaz či přání. Mým tématem se stalo tradiční pečení perníčků, protože já osobně neznám snad nikoho, kdo by na Vánoce perníčky nepekl. Navíc ke mně letos poprvé připojil i Toníček, který nejvíce pomáhal s jejich následnou konzumací.:) 

Staré věci vdechnou vašemu videu nostalgii

Kromě fotografií pak budete potřebovat i nějaké další pomůcky. Už při skládání našeho vánočního videa jsem ve své hlavě viděla plechovou dózu kamarádky Mirky, instantní fotku našeho malého kuchtíka a starý dřevěný vál mojí maminky, která na něm obvykle nechává chladnout koláče. Ten nejenom že posloužil jako skvělá dekorace, ale dle mého názoru dodal celému videu jistý nádech nostalgie.

Když už jsem měla jasnou představu, pustila jsem se do natáčení. Možná jste si nejprve mysleli, že je video vytvořené z fotek, ale není tomu tak. Ze židle postavené v těsné blízkosti kuchyňské linky, abych dosáhla na svoji "handmade homemade" konstrukci s nastaveným tabletem, jsem natáčela vteřinová videa. Mezi nimi jsem vždy pozměnila kompozici, aby to v závěru působilo jako film.

Video jednoduše upravíte téměř v jakékoli aplikaci

Pak už téměř v jakémkoli programu na úpravu videí jednotlivé nahrávky pospojujte. Já použila aplikaci iMovie. Je to velmi jednoduchá a intuitivní aplikace, kterou se během chvíle naučí používat každý. Vteřinová videa jsem zkrátila na 0,4 sekundy dlouhé úseky, mezi nimiž jsem vypnula jakýkoli přechod a následně i zvuk. Když výsledek odpovídal mým představám, práci jsem uložila a vzniklo jedno přibližně minutové video. Pro rychlejší spád jsem ho znovu nahrála do programu a zvýšila rychlost přehrávání. Pak už jen stačilo přidat hudbu a vánoční přání pro vás bylo na světě.

Doufám, že se vám naše video líbilo a že vám článek dodal inspiraci a odvahu k tomu natočit podobné vánoční přání pro někoho blízkého.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie