Rozhovor: Marek Šaroch

Rozhovor: Marek Šaroch

Česká krajina, stylová auta a kreativní hrátky se světelnými meči. To vše najdete na fotografiích Marka Šarocha, mladého fotografa z Prahy, který má fotografování doslova v genech. Jaký nejzajímavější automobil Marek fotil a jakou foto disciplínu si zkusil a už by nechtěl nikdy víc, se dozvíte v našem rozhovoru.

Banner

Marku, na začátek úplně základní otázka. Co Vás přivedlo k fotografování a jak dlouho se fotografování věnujete?

Fotografie mě začala zajímat cca před 20 lety na střední, kdy jsme s kamarádem ve volném čase začali chodit po Praze a fotili její zákoutí. Tehdy to bylo tuším na Canon H5. Důležité bylo to, že měl manuální nastavení clony, času a ISA a od té doby jiné režimy nepoužívám. Fotografování máme i v genech. Babička byla retušérka a děda byl fotograf, oba dělali pro časopis Květy. 

Pokud se nepletu, Vaším hlavním žánrem je krajinářská fotografie a to především východy a západy slunce. Jak u Vás vypadá takové plánování ranního focení a jak se Vám vstává v takto brzkých hodinách?

Přesně tak, jsou to z 90 % východy, kdy máte dokonalé světlo a pokud se zadaří, tak i mlhy. Hlavně je všude klid a příroda se teprve probouzí. Plánování je vždy podrobné. Hledám si místo, kde zaparkuji, kudy půjdu a odkud budu fotit, protože každým dnem se pozice Slunce mění. Některé lokality tak nemá cenu například půl roku navštěvovat, protože Slunce máte úplně na jiné pozici, než byste chtěli mít. Jelikož do práce vstávám denně kolem 5. hodiny ranní již asi 15 let, tak pro mě není těžké se přinutit. V letních měsících je to o to jednodušší, že je brzy světlo. :)

K focení používáte mimo fotoaparátu i dron. Jak jste se k fotografování dronem dostal?

K dronům jsem přičichnul hned od začátku. Bylo to něco nového, co mě zajímalo jak z pohledu fotografa, tak z toho „profesního“ ajtáka. Takže jsem si asi před 8 lety pořídil dron s GoPro kamerou a šup do vzduchu. Od té doby je to obrovský posun. Dnešní drony umí ovládat i děti a kvalita snímků i videa je neskutečná.

Na Vašem Instagramu najdeme nespočet krásných krajinářských fotografií z Čech a dokonce spravujete i oblíbený instagramový profil Česká krajina. Chápu tedy správně, že česká krajina je pro Vás srdeční záležitostí?

Profil jsem před x lety založil za účelem sjednotit pár lidí se stejnou vášní pro fotografii a cestování po ČR. Po x letech to ale nabralo velký spád a přibylo tisíce lidí a já tím dostal i obrovský přehled o naší krajině. Díky profilu jsem poznal spousty nových kamarádů a vydal se na desítky nádherných míst a doufám, že jsem nebyl sám. Česká krajina je nádherná.

Hádám tedy, že české přírodní i kulturní památky máte dost procestované. Existuje přesto nějaké místo, kam byste se chtěl vydat, ale ještě jste se tam nedostal?

Ono to tak možná na první pohled vypadá, ale opak je pravdou. Procestované mám hodně střední Čechy. Méně pak severní a jižní. Třeba směrem na východ jezdím hrozně málo. Ale je to dané těmi východy. Nechcete často vstávat ve 2h ráno a někam dojet, kór když v týdnu vstáváte po 5. hodině ranní. A kam bych se chtěl vydat? Zřejmě to bude Morava, tam mám těch restů nejvíce.

Mimo krajiny se také hodně věnujete fotografování aut. Proč zrovna auta?

To je úplně jednoduché. Jako skoro každému chlapovi se i mně líbí auta. A kdy jindy se k nějakému pěknému, či zajímavému autu dostat, než při focení. A nechci říci, že by mě krajiny omrzely, ale po těch 10 letech lezení po kopcích a honění se za skvělým východem, je tohle příjemný relax a hlavně se mohu kreativně vyblbnout. Občas se mi naskytnou opravdu nádherné kousky. Nedávno jsme fotili Dodge Chargera z roku 1970 ve stodole. A další výhoda je ta, že kvůli autům nemusím vstávat, i když teď v létě snad pár majitelů ukecám na nějaké to ranní focení s východem. :D

Portfolio automobilových fotografií máte už poměrně široké. Jaké bylo pro Vás nejzajímavější auto, které jste zatím fotil?

Asi již zmíněný Dodge. Byl to delší projekt, kdy jsme s kamarádem objevili dokonalé místo v jedné stodole, sehnali auto, přivezli kila techniky a pak si jen „hráli“ a výsledek stál opravdu za to. Ale každé focení je něčím přínosné a těším se vždy na nové výzvy. Člověk pozná nové lidi, krásná auta a hlavně vypadne z kanclu a dobije si tím i baterky.

Je nějaká další foto disciplína, kterou byste rád zkusil?

Je disciplína, kterou jsem si zkusil a už bych nechtěl víc… a to jsou svatby. Mě osobně to ničím nenaplňovalo a asi obecně mě práce s lidmi nijak neobohacuje. To však může být za 10 let jinak, ale doufám, že ne. :)

Jak obvykle vypadá post proces Vašich fotek, případně které programy se Vám osvědčily?

Jsem odjakživa zvyklý na produkty od Adobe. V 99 % si vystačím s Lightroomem, takže de-facto furt stejná práce. Ale za ty roky mám již hodně svých presetů, které mi padnou na různé světelné situace a ušetří mi to samozřejmě plno času. A když nenajdu nic vhodného, vytvořím si nový na danou sérii.

Jaké momentálně vlastníte fotografické vybavení a co z toho nejraději používáte?

Techniku vlastním následující: 2x Fujifilm X-S10, Fujinon 10-24mm, Viltrox 33mm, Viltrox 58mm, Fujinon 50-140mm. Drony používám odjakživa značky DJI, nyní létám Mavicem 3 a techniku nosím jedině v produktech od Peak Design. A co mám nejraději? Záleží, co chci fotit. Ale vím, že nejčastěji sahám po 33, když fotím auta. Pokud se vydám chytat východ, tak vždy na širokáč.

Plánujete své fotografické vybavení v nejbližší době rozšiřovat?

Mám rád světla, takže příští nákup bude další sada světelných mečů a obměním portfolio filtrů, jinak jsem naprosto spokojen s nynější technikou. Ale to se za měsíc může změnit, vyjde něco nového a já si to budu chtít „osahat“. :D

Co byste vzkázal začínajícím fotografům?

Vzkázal bych asi jediné, nesnažte se kopírovat něčí styl, každý fotograf má svůj jedinečný podpis a člověk si musí najít ten svůj. Není špatné se například někým inspirovat, většinou už někdo něco vymyslel před Vámi, ale zkuste ten nápad posunout zas o kus dál.

 __________

Marek Šaroch

Web: mareksaroch.cz
Instagram: @mareksaroch.cz
@petrolgears.cz
Facebook: mareksaroch.cz

Sdílet na:

Komentáře ke článku (0)

Ke článku se nevztahují žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ochrana proti robotům, jaký je rok?

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie