Rozhovor: Jana Holcová

Rozhovor: Jana Holcová

Jana je nadšená mladá fotografka z Jablonce nad Nisou, kde se momentálně nachází, ale vůbec se nebrání cestování, které miluje hned po fotografii! Její styl focení je jednoduchý, uvolněný a možná trochu retro. Věří hlavně v přirozené světlo, jedinečné detaily a emoce. Co je podle Jany nejtěžší na focení lidí a proč jezdí fotit svatby ve dvou ještě s dalším fotografem, se dozvíte v našem rozhovoru.

Banner

Jani, klasická otázka na začátek. Co Vás přivedlo k fotografování a jak dlouho se fotografování věnujete?

Focení mě bavilo už od malička. Pamatuji si, že už jako malá jsem fotila vše kolem sebe. Ve svých dvanácti letech jsem dostala od strejdy svoji první zrcadlovku, a tak všechno začalo. Asi jako každý, jsem začínala s focením přírody a krajiny. Po nějakém čase mě ale tohle téma přestalo bavit, tak jsem se rozhodla, že se zaměřím na portrét, ke kterému jsem využila moji mladší sestru. Portrétu a lifestyle focení se vlastně věnuji doteď. Dejme tomu, že moje začátky byly ve dvanácti letech v roce 2013, ale vážně jsem focení začala brát až v roce 2017, kdy jsem se dostala ke svatbám a produktovkám.

Vaše zaměření je velice široké. Věnujete se portrétní, párové, svatební, lifestyle, rodinné a produktové fotografii. Co z této široké škály Vás nejvíce baví a proč?

To je těžká otázka. Každý z těchto směrů fotografie má něco do sebe. Nejvíce mě ale momentálně baví produktové, rodinné a svatební focení. Proč produktová fotografie? To je jednoduché, nikdo vám nikam neuteče a dokážete si přizpůsobit čas podle sebe. Baví mě vymýšlet, jak produkt propojit, pokud možno, i s lidmi a vytvořit tak emoce, které vás osloví, a tím pomoct značce oslovit potenciální zákazníky. Fotka dokáže mluvit sama za sebe.

Rodinné focení je jedna velká radost! Moc ráda zachycuji nefalšované emoce dětí, které se nenechají ukecat do žádného pózování. Hlavně rodiče mají památku na celý život, na kterou se mohou kdykoli podívat.
Svatební focení je vždycky trochu výzva, proto mě to bude, doufám, vždy bavit. Každý ten velký den je v něčem trochu jiný, ať už to je lokace nebo celý program. Navíc svatby fotíme společně s Honzou Hubalem, se kterým jsme sehraná dvojka. Jsem vděčná, když si snoubenci vyberou zrovna nás jako fotografy pro tak důležitý den. Je to takové menší dobrodružství, co nás moc baví!

Fotit lidi není vůbec jednoduchá záležitost. Bylo focení lidí jasná disciplína hned od začátku, nebo jste vyzkoušela i jiné žánry?

Jak už jsem zmínila… Začalo to všechno přírodou a krajinou, které mě ale rychle omrzely. Nějakým způsobem jsem se toho nebála. S lidmi ráda komunikuji, a tak jsem si jedno dne řekla, proč to nezkusit? Díky tomu poznáte i spoustu nových tváří, dostanete se ke kontaktům a s některými dokonce i zůstanete přátelé.

Co je podle Vás nejtěžšího na focení lidí?

Určitě to bude komunikace. Občas je to prostě náročné se domluvit, ale to není nic neobvyklého, s tím člověk musí tak nějak počítat.

Nebojujete občas s případným studem, pokud daný člověk nemá před objektivem žádné zkušenosti? Jak se Vám ho případně daří odbourávat?

Určitě ano, pro mnoho lidí není běžné se nechat fotit. Dokonce i já se před objektivem občas stydím, takže s nimi naprosto soucítím. Nejlépe se stud odbourá komunikací, která je, za mě, klíčová. Jakmile člověk zjistí, že nekoušu a jsem (ne)normální, tak nemá důvod se stydět. Většinou si před focením společně povídáme, sdílíme zážitky ze života, když to jde a je čas, tak moc ráda začínám u dobré kávy v pěkné kavárně a hned jde focení pro všechny snáz.

Na svých stránkách zmiňujete, že se nebráníte ani barterovému obchodu. Využívají lidé tuto možnost, a co Vám obvykle nabízejí výměnou za Vaše fotografie?

Většinou barterovou spolupráci využívají firmy, které nabízí přímo produkt, ale určitě se nebráním ani zkušené modelce, která může nabídnout své zkušenosti. Spolupráce přijímám především takové, kde vím, že produkt opravdu využiji a líbí se mi. Občas to totiž spojím i s propagací na mých sociálních sítích.

Zaujala mě Vaše nabídka svatebního focení, kde nabízíte dva fotografy za cenu jednoho. Pokud to chápu správně, svatby jezdíte fotit vždy ve dvou s fotografem Janem Hubalem. Jak vznikl tento nápad fotit svatby společně?

Ano, jezdíme fotit svatby společně s Honzou, který je můj dlouholetý kamarád. Tento nápad původně vznikl už s mým bývalým přítelem, se kterým jsme společně svatby začali fotit. Osud ale za nás rozhodl jinak, takže jsem oslovila mého dobrého kamaráda Honzu, který byl pro a nápad se mu moc líbil. Momentálně plánujeme do týmu vzít dalšího člena, který by tvořil svatební video. Do budoucna chystám ještě spoustu projektů, které bych ráda spojila právě se svatebním dnem a ulehčila tak snoubencům s rozhodováním + ušetřila jejich drahocenný čas.

Můžete nám trochu přiblížit, jak probíhá takové focení svatby ve dvou od plánování až po konečné předání fotografií novomanželům? A jaké jsou podle Vás hlavní výhody?

S párem se domluvíme na schůzce, která může být i online, kde vše probereme mezi osmi očima a trochu se poznáme. Důležitý je pro nás i harmonogram páru, abychom přibližně určili párové focení v průběhu dne. Nejlepší je samozřejmě zlatá hodinka, ale né vždy je možná. Když vše klapne, tak v den svatby s Honzou přijedeme na místo konání, kde oba uděláme šmejděníčko šmejdění. V průběhu dne vymyslíme, kde bude ideální místo pro společnou fotku se všemi svatebčany. Místo pro focení novomanželů už máme většinou vymyšlené dopředu. Většinou do týdne máme fotografie hotové. Odevzdáváme všechny povedené a upravené fotografie, které zašleme pomocí online galerie. Protože jsme zastánci toho, že tištěné fotky jsou přece jen nejlepší, tak máme ve svatebním balíčku i fotky tištěné, které doručujeme v krásné plátěné krabičce společně s USB diskem a se slevou na další focení. Nedávno jsme přidali i možnost fotoalba.

Proč mít dva fotografy na svatbě?

  • Stihnou zachytit každičký moment a nic jim neuteče
  • Mohou se rozdělit a být s každým z partnerů zvlášť
  • Může se stát vše, nemůžeme technice věřit na sto procent, a proto je lepší mít tam někoho, kdo to když tak zachrání
  • Více pohledů, názorů a hlavně nápadů
  • Více odevzdaných fotografií
  • Když je nejhůř, tak rádi pomůžeme i s čímkoliv, co je zrovna na svatbě potřeba

Jaké vlastníte fotografické vybavení a co z toho nejraději používáte?

Mám svoji Fujifilm X-T20, což už je docela stařeček, ale stále svoji práci zvládne skvěle! Hlavně to byla láska na první pohled. Co se týče objektivů, používám převážně Fujinon XF 23mm f/1.4 a Mitakon 35mm f/0.95. Mám i Fujinon XF 18-55mm f/2.8-4 R LM OIS, ten beru spíš na cesty, je to takový neutrální objektiv, který se hodí na všechny příležitosti. Mám i pár analogů, mezi kterými je i Nishika N8000 3D 35mm. To byl jeden z mých vysněných foťáků a je s ním velká zábava.

Sledujete novinky v oblasti fototechniky Fujifilm a plánujete své fotografické vybavení v nejbližší době rozšiřovat?

Právě pokukuji po nové X-T5, která mi nedá spát… Ráda bych rozšířila moji Fuji rodinku, která je opravdu mini. Dokonce přemýšlím i o fisheye objektivu, chtěla bych si trochu zaexperimentovat, zkusit ho na nějaký koncert a lifestyle fotky. Do budoucna to vidím určitě ale i na nějaké doplňky, jako jsou filtry, LED světla, ale třeba i něco málo od Peak Design.

Jak obvykle vypadá post proces Vašich fotografií případně, které programy se Vám osvědčily?

K úpravě fotek už nepoužiji nic jiného, než Adobe Lightroom. Je to vlastně jediný program, který k post procesu používám. Dost vám ušetří čas a usnadní práci. Fotografie upravuji na iPad Pro, na který nedám dopustit. Po focení jsem vždycky nedočkavá a většinou k úpravě dojde ve stejný den.

Co byste vzkázala začínajícím fotografům?

Určitě se nevzdávat a zkoušet, zkoušet, zkoušet… Když tak se to jen nepovede, ale díky digitálu máte nekonečně mnoho pokusů, tak se není čeho bát. Klidně se inspirujte ostatními fotografy, ke svému stylu si časem přijdete stejně sami.

Ukázka dalších fotografií od Jany

 __________

Jana Holcová

Web: janaholcova.com
Intagram: @AdreaSteva
Facebook: Jana Holcová Photography (AdreaSteva)

Sdílet na:

Komentáře ke článku (0)

Ke článku se nevztahují žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ochrana proti robotům, jaký je rok?

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie