Představujeme objektiv FUJINON Lens XF 23mm F/1.4 R LM WR

Představujeme objektiv FUJINON Lens XF 23mm F/1.4 R LM WR

FUJIFILM Corporation s potěšením představuje objektiv FUJINON XF23mm F/1.4 R LM WR (XF23mm F/1.4), který bude k dispozici v listopadu 2021. XF23mm F/1.4 se stane novým přírůstkem do řady vyměnitelných XF objektivů, které jsou designované pro FUJIFILM X bezzrcadlovky, které vynikají svou mimořádnou kvalitou snímků založenou na technologii reprodukce barev značky FUJIFILM. Nový objektiv plně nahrazuje populární původní model “XF 23mm F/1.4 R”, ale novinka má kompletně přepracovaný optický výkon. Tento objektiv patří společně s FUJINON XF 18mm F/1.4 R LM WR a FUJINON XF 33mm F/1.4 R LM WR do nové generace světelných objektivů, které kombinují vysokou ostrost snímků již s plně otevřenou clonou objektivu (F/1.4) a rychlé, přesné ostření, které vyhoví všem fotografickým i video situacím.

Banner
Nová generace pevných objektivů, které nabízí vysoké rozlišení a rychlé a přesné automatické ostření (AF).

XF 23mm F/1.4 patří do nové generace pevných objektivů, která je designovaná s ohledem na budoucí obrazové snímače s vyšším rozlišením. Tyto nové objektivy se stávají měřítkem nejvyšší možné obrazové kvality, které XF řada nabízí. S velmi univerzálním ohniskem objektivu 23mm (ekvivalent 35mm v 35mm filmovém formátu) přináší XF 23mm F/1.4 nekompromisní optický výkon a neuvěřitelnou ostrost obrazu již od clony objektivu nastavené na F1.4. Vysoká světelnost pomáhá rozvázat ruce fotografovi při nedostatku světla a úroveň digitálního šumu je vysokou světelností také redukována. Malá hloubka ostrosti pomáhá separovat pozadí pomocí krémového rozostření a dodává snímku trojrozměrný efekt. Použitím devíti clonových lamel byl zajištěn téměř kruhový průhled, který pozitivně ovlivňuje bokeh objektivu. Společně s krátkou zaostřovací vzdálenosti XF 23mm F/1.4 umožňuje fotografování mnoha různých situací.

Nová 23mm F/1.4 přináší rychlé a přesné automatické ostření v kompaktním a lehkém, ale robustním, těle objektivu. Využívá zcela přepracovanou optickou soustavu a vysokou kvalitu nabízí jak při fotografování, tak při natáčení videa. Využitím lineárního motoru ostření bylo docíleno tichého, rychlého automatického ostření, které dosahuje na hodnotu 0.04s*. S objektivem se velmi lehce manipuluje a ač se jedná o světelný pevný objektiv, tak jeho váha je pouhých 375g a délka 77.8mm. Průměr předního filtru je 58mm. Robustní design těla objektivu nabízí odolnost vůči vniknutí vlhkosti a prachu (WR) a umožňuje objektiv používat bezpečně při teplotách -10℃. Soubor těchto vlastností dělá z XF 23mm F/1.4 univerzální a odolný objektiv s vysokou optickou kvalitou využitelnou za všech podmínek a situací. XF 23mm F/1.4 přepisuje existující měřítka a stává se evolucí pro FUJIFILM X sérii pro další dekádu.

Název produktu, uvedení na trh a cena

Název produktu Uvedení Doporučená cena
FUJINON Lens XF 23mm F/1.4 R LM WR Listopad 2021 25 990 Kč

Vlastnosti

Nová generace přenosu rozlišení s ostrostí od kraje do kraje od clony objektivu F/1.4

Objektiv je složen z 15 členů, obsahující dva asferické a tři ED členy, v 10 skupinách. Tato skladba efektivně minimalizuje chromatickou a sferickou aberaci a přináší ostrost od kraje do kraje obrazu již při plně otevřené cloně objektivu. Ostřící skupina šesti členů je umístěna uprostřed a je složena i ze dvou ostřících členů, včetně jednoho asferického, který snižuje náchylnost k aberaci a tím tato skupina pozitivně přispívá k produkci vysoké kvality obrazu napříč rozsahem zaostření (od nekonečna po 19 cm).

Objektiv nabízí maximální světelnost F/1.4 a tím umožňuje uživatelům tvořit snímky s vysokou obrazovou kvalitou, s minimálním rozostřením způsobeným chvěním a nízkou hladinou digitálního šumu ve fotografických situacích s nízkou hladinou osvětlení a při fotografování v noci. Použití clony objektivu F/1.4 přináší malou hloubku ostrosti s krémově rozostřeným pozadím fotografie, vysokou ostrostí snímku, výborným kontrastem a trojrozměrným pocitem z obrazu. Komická aberace je dobře korigována a díky tomu jsou redukovány barevné odlesky v pozadí. Použitím devíti lamel clony objektivu byl zajištěn téměř kruhový průhled. Výsledkem je bokeh téměř kulatého tvaru.

Populární objektiv s ohniskovou vzdáleností 23mm a širokým uplatněním

XF 23mm F/1.4 nabízí populární univerzální ohnisko objektivu (23mm - ekvivalent 35mm v 35mm filmovém formátu) s velmi malou nejkratší zaostřovací vzdáleností (19 cm) a maximálním zvětšením obrazu 0.2x. Snížená nejkratší zaostřovací vzdálenost je velkým krokem vpřed před původním modelem. Nová verze se tedy stává univerzálnější variantou, která uživateli umožní komponovat záběr novými způsoby a využívat právě krátkou zaostřovací vzdálenost v kombinaci s šířkou záběru.

Tiché, rychlé a naprosto přesné automatické ostření

Design ostřící soustavy byl navržen jako velmi lehký a ve spojitosti s lineárním motorem ostření je výsledkem rychlé, tiché a přesně ostření. Ostření probíhá uvnitř těla objektivu, pohyb ostřící skupiny ja malý a naprosto přesný. Ostření dosahuje ve spojení s FUJIFILM X-T4 rychlosti až 0.04s, a to umožňuje nezmeškat žádný důležitý moment. Ostření objektivu je velmi přesné i při kontinuálním zaostřování (AF-C) a optický design redukuje změny úhlu záběru (dýchání ostření) přibližně o 0.011%. Tato kombinace vlastností dělá z XF 23mm F/1.4 ideální volbu i pro natáčení videa. Mechanismus, který pohání skupinu o šesti členech, která zajišťuje ostření, snižuje náchylnost k aberaci způsobené zaostřováním. Výsledkem je produkce čistého obrazu plného detailů od nejkratší zaostřovací vzdálenosti po nekonečno.

Rozšířená univerzálnost založená na kompaktní lehké konstrukci, která je utěsněné vůči vniknutí vlhkosti a prachu (WR)

XF 23mm F/1.4 je kompaktní a lehký objektiv - 375g, výška 77.8mm a přední filtr s průměrem 58mm. Vnější průměr ostřící skupiny je malý, aby se do kompaktního těla objektivu vešel i lineární motor ostření. Tělo objektivu je utěsněné vůči vniknutí vlhkosti a prachu (na 11 místech). Tento objektiv je možné bez problému používat v teplotách do -10℃ a ve vlhkém prostředí. Ostřící kroužek byl upraven pro lepší kontrolu, speciálně pro ostření při nastavení nízké clony objektivu - malé hloubky ostrosti. Rozteč ozubeného kola uvnitř zaostřovacího kroužku je pečlivě navržena pro pokročilou detekci pohybu, což umožňuje lineární zaostřování, které přesně reaguje na nejjemnější pohyby prstů. Pozice A (auto) na clonovém kroužku je vybavena aretací, aby nedocházelo k nechtěné změně nastavení během fotografování. Tvar rýhování na zaostřovacím kroužku je pečlivě navržen tak, aby bylo snadné odstranit nečistoty z drážek.

Příslušenství

Clona objektivu “LH-XF23 II” (designovaná pro XF 23mm F/1.4 R LM WR a XF 33mm F/1.4 R  LM WR)

Současně s uvedením objektivu XF 23mm F/1.4 R LM WR uvádí společnost Fujifilm na trh krytku objektivu LH-XF23 II obdélníkového tvaru. Pomáhá redukovat odlesky a duchy a zachytit tak čisté snímky. Konstrukce z frézovaného hliníku jí dodává klasický a stylový vzhled. Lze ji nasadit i na objektiv XF 33mm F/1.4 R LM WR.

Sdílet na:

Komentáře ke článku (0)

Ke článku se nevztahují žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ochrana proti robotům, jaký je rok?

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie