Měsíc s... Pavlem Nesvadbou

Měsíc s... Pavlem Nesvadbou
Aby mohly vzniknout tak krásné a divoké snímky, tráví Pavel Nesvadba každoročně na moři spoustu času. Začínal focením divadla a k jachtingu se dostal vlastně náhodou. Dnes patří v této disciplíně k celosvětově respektovaným fotografům.
Banner

K fotografování ve třinácti letech Pavla přivedl jeho starší bratr, který mu taky věnoval jeho první foťák. Začal fotografovat prostředí kolem sebe při toulání se po kopcích jako tramp nebo skaut. Jeho vztah k fotografii se postupně prohluboval během studentských let, kdy si fotografováním přivydělával v reklamní agentuře. Docházel taky na předmět Foto, video, světlo na JAMU, což ho nakonec přivedlo k focení divadla, které ho velmi rychle pohltilo. Jak říká sám Pavel, divadelní fotka je poměrně komplexní disciplína. Na jedné straně stojí samotné divadlo, které chce skrze snímky prezentovat svou práci. Na straně druhé ale stojí diváci, kterým chce fotograf poskytnout jiný pohled na inscenaci, než z řad sedadel.

"Dobrá fotka má příběh, který je schopen divák ze snímku poznat a přečíst. Do budoucna bude fotek přibývat, ale vyčnívat budou právě ty, které zachycují příběh a emoce."

Jednoho dne Pavlovi zavolali z TPS centra, že jim vypadl novinář a jestli by nejel místo něj na Českou námořní rallye. Nikdy předtím na moři nebyl a zkušenosti neměl, výzvu však přijal a od té doby vyráží na moře klidně několikrát ročně. Lze ho potkat na řadě velkých mezinárodních závodů včetně Mistrovství světa v jachtingu. Focení na moři je velmi odlišné od všech ostatních disciplín, jelikož se všechno hýbe –⁠ nejen samotný objekt, ale také fotograf. Je třeba dobře předvídat, co se bude dít a kam je třeba se pohnout, aby v určitý moment fotograf zachytil, co chce.

FujiTalk s Pavlem Nesvadbou - video

Pavel spolupracuje nejen s organizátory závodů, ale i závodními týmy. Fotografie se pak uplatňují v jachtařských časopisech a knihách. On sám pak každoročně vydává kalendář.

Ukázka fotografií od Pavla

Pavlova fototechnika

Co se týká techniky, tak pro většinu focení preferuji Fujifilm X-Pro3 s pevnými skly. U fotografování jachtingu používám Fujifilm X-T3 s battery gripem a dlouhými skly s pevným ohniskem a zoomy (XF18-55mmF2.8-4 R LM OIS, XF100-400mmF4.5-5.6 R LM OIS WR, XF16mmF1.4 R WR, XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR a další.

__________

 

Pavel Nesvadba

Web: photonesvadba.com
Instagram: @pavelnesvadba
Facebook: Pavel Nesvadba

Sdílet na:

Komentáře ke článku (0)

Ke článku se nevztahují žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ochrana proti robotům, jaký je rok?

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie