Měsíc s... Jiřím Růžkem

Měsíc s... Jiřím Růžkem
K fotografování se poprvé dostal v dětství jako spousta jiných kluků. Dnes jsou jeho umělecké fotografie publikovány v dlouhé řadě knih po celém světě a z koníčka se stala práce na plný úvazek. Žánrově se pobyhuje v rozmezí od portrétu přes akt až po uměleckou erotiku, svůj zdánlivě neučesaný styl kdysi pojmenoval názvem Uglamour.
Banner

"Vnímat - zní to jako klišé a samozřejmost, ale spousta lidí skutečně nevnímá, jen kouká. Když mám fotoaparát u oka, přepnu se ve vteřině do transu, jako když skočíte pod hladinu vody. Vnímám prostor od středu až ke krajům, světlo a stíny, modelku, její výraz, gesta, proporce i perspektivu. Modelku začínám vnímat dokonce už před focením. Její osobnost, charisma, jedinečnost. Pak nefotím jen to, co vidíme na povrchu, jdu hlouběji."


Přestože využívá nejmodernější techniku, nestaví ji na první místo. Fotografie vytváří z většiny už ve fotoaparátu, následná úprava bývá pouze plošná, podobně jako vzniká klasická fotka pod zvětšovákem. Upraví barvy, kontrast, expozice, část fotky ztmaví nebo zesvětlí.

Jednoduše přistupuje i ke světlu. Často pracuje s jedním světelným zdrojem nebo využije libovolné světlo, které je k dispozici. Může to být ostré nebo měkké denní světlo, lampička v koupelně nebo dokonce i malý vestavěný blesk. Každé je použitelné a každé má jinou náladu.

"Fotografie je pro mne uměleckým vyjádřením dvou jedinečných okamžiků. Ten první je moment, kdy stisknu spoušť, druhý nálada, když fotku vyberu a upravuji. Až v tu chvíli se rozhodnu, jestli to bude ta nebo ta, jestli ji představím v barvě nebo v černobílé verzi, jak moc bude kontrastní, světlá nebo tmavá, kam ještě posunu její náladu. Neženu se za realitou. Neretušuji ani neupravuji proporce, ale moje barva i kontrastní černobílá fotku posouvají do světa fantazie. Ze stejného důvodu rád používám krátké objektivy a s jejich pomocí modeluji například dlouhé nohy. Ženy (i muži) to milují."

Označuje se převážně za portrétistu. Důraz klade na obličej a výraz, tělo je až na druhém místě, prostor jen dotváří náladu. Své modelky i klientky, které často přijdou nervózní a vyplašené, se snaží po celou dobu focení držet v maximálním psychickém komfortu.


"Když je se mnou modelce dobře, je to na fotkách vidět. Jako ženě jí věnuji plnou pozornost, ale musím znát meze. Je tenká hranice mezi citlivým obdivem fotografa a obyčejným mužským chtíčem. Jedno fotografii pomáhá, druhé škodí. Pro mne je fotografování žen, navíc takto intimní, hodně psychologickou a gentlemanskou disciplínou. Nějaká technika je až daleko, daleko za tím, a ideální stav je, když si modelka během focení tu technickou stránku vůbec neuvědomuje."

Používaná fototechnika

Dříve: Těla Fujifilm X-E1, pak Fujifilm X-E3 (ambasador).

Aktuálně: Těla Fujifilm X-E4 a Fujifilm X-S10. Objektivy Fujinon XF 14mm f/2.8 R, Fujinon XF 18mm f/1.4 R LM WR, Fujinon 23mm f/1.4 R, Fujinon XF 23mm f/2.0 R WR, Fujinon XF 27mm f/2.8 R WR, Fujinon XF 35mm f/1.4 R a další.

Ukázka fotografií od Jiřího

 __________

Jiří Růžek

Web: jiriruzek.net
Instagram: @jiriruzek
Facebook: Jiří Růžek -Photography
Facebook group: PHOTO WORKSHOPS - Jiri Ruzek

Sdílet na:

Komentáře ke článku (0)

Ke článku se nevztahují žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ochrana proti robotům, jaký je rok?

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie