Dvojitá expozice u fotoaparátů Instax

Dvojitá expozice u fotoaparátů Instax

Fotografování s dvojitou expozicí je zábavný a vzrušující způsob, jak vyjádřit svou kreativitu fotografováním. Tím, že vezmeme dvě samostatné expozice a zkombinujeme je do jednoho snímku, můžeme vytvořit různé obrázky, které jsou zajímavé a nezapomenutelné. Dvojitou expozici používají fotografové při fotografování digitálním fotoaparátem, ale tuto funkci můžeme najít i u instantních fotoaparátů. Konkrétně ji nabízejí fotoaparáty Instax Mini 90, Instax Square SQ6 a hybridní Instax Square SQ20. Tento článek vám pomůže zjistit, jak je můžete použít k vytváření jedinečných snímků.

Banner

Nejprve je důležité pochopit, jak dvojitá expozice funguje. Při pořizování snímku je film neexponovaný (bílý), dokud na něj nenarazí světlo. Když provedeme dvojitou expozici, necháme na filmu odrazit dva samostatné obrázky, které spojí jejich efekty. Tradiční analogové fotoaparáty používají aditivní proces, kde se obě expozice sčítají. To znamená, že druhý snímek bude viditelný pouze v tmavších oblastech, které nebyly v prvním snímku plně vystaveny bílé. 

Dvojitou expozici můžeme rozdělit na tři základní typy - siluetová expozice, překryvná expozice a dělená expozice


Siluetová expozice

Před pořízením prvního snímku si naplánujte, jak chcete, aby vypadal hotový obrázek. Snažte se, aby motiv siluety byl tmavší, proto mějte u fotografování vypnutý blesk. Pozadí by naopak mělo být velmi světlé nebo bílé. Fotografujte zblízka, aby silueta zaplnila téměř celý snímek. Vyberte druhý snímek, který doplní ten první obrázek.

TIP! Pokud je první snímek pořízen na světlém místě, může být na dvojitě exponované fotografii špatně vidět. Vyberte na svém fotoaparátu režim D (dark), aby byly tóny na snímku tmavší.

Další inspirace snímků s dvojitou expozicí ve stylu siluety:

Překryvná expozice

Digitální hybridní fotoaparát Instax SQ20 používá jinou metodu pro kombinování snímků s procesem zprůměrování, kde se pro vytvoření konečného obrazu použije „průměr“ obou expozic. Důvodem je, že fotografie je pořízena digitálně před vytištěním.

Samozřejmě můžete také vytvářet překryvné obrázky pomocí SQ6 a Mini 90, ale mít možnost vidět první snímek při skládání druhého snímku na LCD displeji SQ20 je k nezaplacení, pokud jde o umístění subjektů do rámečku. Zde je několik dalších příkladů překrytí pořízených pomocí SQ20.


Dělená expozice

U rozdělených snímků je třeba zakrýt část objektivu, aby světlo dopadalo pouze na část filmu. Páskou zakryjte polovinu objektivu, ale dejte si pozor, ať nezakryjete snímač. Pořiďte první snímek, přelepte pásku přes druhou polovinu objektivu a vyfotťe druhý snímek. Pomocí této metody můžete vytvořit opravdu kreativní obrázky.

TIP! Na zakrytí poloviny objektivu je vhodná například černá washi páska, ale i jakákoli jiná černá páska bude stačit.


Další inspirace snímků s dvojitou expozicí ve stylu dělené expozice:

Jak nastavit dvojitou expozici na svém fotoaparátu

Jak u vašeho přístroje nastavit režim dvojité expozice jistě naleznete v návodu. 

U fotoaparátu Instax Mini 90 tento režim nastavíte po zapnutí fotoaparátu tlačítka ,,MODE" kde navolíte symbol dvou rámečků nad sebou. Funkce se vám zobrazí na displeji a symbol bude blikat, dokud nevyfotíte obě fotografie.

Tlačítko "MODE" najdete také na zadní straně fotoaparátu Instax Square SQ6. Při snímání prvního obrázku bude blikat kontrolka LED na symbolem dvou rámečků. Poté se vyfotografuje druhý snímek.

U fotoaparátu Instax Square SQ20 si v "MENU" na dispeji zvolíte položku "SHOOTING MODE". Dále vyberete "DOUBLE EXPOSURE" a výběr potvrdíte. Pak už stačí vyfotit první snímek a v zápětí druhý snímek.

Nezapomeňte!

Váš fotoaparát má funkci automatického vypnutí, která šetří životnost baterie. U SQ6 a Mini 90 je to 5 minut. Během této doby pořiďte druhý snímek, protože pokud se fotoaparát vypne, vysune váš film a druhý snímek už na něj neuděláte. Pokud se blížíte k době, kdy se váš přístroj vypne, ponechte fotoaparát v bdělém stavu opětovným zapnutím a vypnutím blesku. Tím se časovač restartuje. Na SQ20 můžete deaktivovat funkci automatického vypnutí v nabídce.

Dvojité expozice jsou jedinečný a kreativní způsob, jak vyprávět příběh. Tak proč nerozproudit svoji kreativitu a užít si při tom spoustu zábavy?

Zdroje článku a fotografií:
https://www.instax.com.au/blogs/instaxblog/seeing-double-a-guide-to-using-instaxs-double-exposure-mode?fbclid=IwAR3incK8MzAj4CXZOd2d--M9sxBblKp1RgNvUTqWfeYS70NmG3iE-CnabaI
https://instax.com/mini90/en/guide/double_exposure_mode/?fbclid=IwAR01lcEItHNjwy_-t4o_6aase8_CPi4KwrIhmDTiTWPPrmUwffln9J1INJU

Sdílet na:

Komentáře ke článku (0)

Ke článku se nevztahují žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ochrana proti robotům, jaký je rok?

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie